Inspiracje

Jak błękitna i zielona infrastruktura pomaga w racjonalnym zarządzaniu wodą - 22 marca Dzień Wody

21 mar

Woda jako skarb – wyzwania współczesnego zarządzania zasobami wodnymi

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych. W dobie zmian klimatycznych i rosnącej urbanizacji, racjonalne nią gospodarowanie staje się jednak coraz większym wyzwaniem. Odpowiednio zaprojektowana błękitna i zielona infrastruktura, będąca kluczową w walce o zrównoważony rozwój, odgrywa w tej kwestii niezwykle istotną rolę. Dzięki zastosowaniu rozwiązań takich jak systemy retencji – zbiorniki, stawy, ogrody deszczowe,  zielone dachy i nawierzchnie przepuszczalne możemy zminimalizować ryzyko powodzi, a jednocześnie zadbać o odpowiednią dostępność wody w okresach suszy.

Skąd się bierze problem? Woda, której nam brakuje i jej nadmiar

W obliczu rosnącej powierzchni miast i coraz częstszych okresów suszy, problem z wodą dotyka coraz większej ilości ludzi. Z jednej strony mamy do czynienia z jej deficytem, a z drugiej – z zalewaniem miast w wyniku gwałtownych opadów deszczu. Dodatkowo, nieodpowiednia gospodarka wodna powoduje, że nie umiemy w pełni wykorzystać potencjału wody deszczowej, a istniejąca infrastruktura nie spełnia swoich funkcji w obliczu coraz bardziej ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Błękitna i zielona infrastruktura: Jakie rozwiązania pomagają w zarządzaniu wodą?

Błękitna infrastruktura odnosi się do rozwiązań, które skupiają się na gromadzeniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu wód opadowych, a także ochronie przed ich destrukcyjnym wpływem. Są to różne formy retencji, w tym pojemniki na deszczówkę, zbiorniki retencyjne, a także nawierzchnie przepuszczalne, które pozwalają na wsiąkanie wody w glebę, zmniejszając tym samym ryzyko powodzi. Zielona infrastruktura, obejmuje natomiast systemy takie jak ogrody deszczowe, zielone dachy czy nasadzenia roślin odpornych na suszę, które nie tylko poprawiają bilans wodny, ale również wspierają bioróżnorodność i poprawiają jakość powietrza.

Dbanie o wodę na co dzień: Jak każdy z nas może włączyć się w ochronę zasobów wodnych?

Ochrona wody nie kończy się na wdrażaniu rozwiązań infrastrukturalnych. Każdy z nas, poprzez zmianę codziennych nawyków, może pomóc naszej planecie. Działania takie jak unikanie zanieczyszczania wody chemikaliami, ograniczenie stosowania nawozów mineralnych w ogrodach, czy wybór roślin ogrodowych, które nie wymagając regularnego podlewania, to jedne z przykładów, które przyczynią się do ochrony tego cennego zasobu.

Razem zadbajmy o przyszłość wody

Zarządzanie wodą to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich – zarówno w życiu codziennym, jak i w większej skali, w ramach działań podejmowanych przez firmy i społeczności. Ochrona jej zasobów jest niezbędna dla zachowania równowagi ekologicznej i zapewnienia jakości życia przyszłych pokoleń.

W naszej firmie wierzymy, że każdy ma do odegrania rolę w tym procesie. Dzięki zielonym dachom, ekologicznym ogrodom z roślinami odpornymi na suszę, a także innowacyjnym systemom retencji, pomagamy tworzyć przestrzenie przyjazne środowisku. Dbamy także o profesjonalne hydroizolacje, chroniące budynki przed szkodliwym działaniem wody i równocześnie umożliwiające zabranie całego opadu.

  Zapraszamy do współpracy.

Zainwestuj w ekologiczną przyszłość

Zainwestuj w ekologiczną infrastrukturę

Napisz do nas